Kornei Tšukovski “Imepuu”

7,50 

Autor: Kornei Tšukovski
Tõlkijad: Jaan Kross, Ellen Niit, Jaan Kärner, Kaupo Torim
Illustraator: Ilmar Linnat
Lehekülgi: 200
Formaat: kõvakaaneline
Värvilisus: värviline
Mõõdud: 17 x 24 cm
ISBN: 9789949989423
Ilmumisaeg: 2019

Vene lastekirjanik Kornei Tšukovski raamatutega on üles kasvanud mitu põlvkonda. Tema loomingut oskavad peast tsiteerida nii lapsed kui täiskasvanud. Tema luulevormis kirja pandud muinasjutud on lõbusad ja naljakad, need aitavad lastel saada julgemaks, paremaks, õpetavad üksteist aitama ning puhtusest ja korrast lugu pidama.

“TORE kirjastus” taasavaldas Kornei Tšukovski eestikeelse kogumiku “Imepuu” (1964, 2. trükk 1979), millesse kogutud lasteluule on geniaalne. Suure osa sellest hinnangust võlgneb autor tõlkijatele: Jaan Kross, Ellen Niit, Jaan Kärner. Kes on lugenud, teab, et “Köögi-Kata mure”, “Kärbse-Kärt”, “Doktor Valuson”, “Bibigon”, “Barmalei”, Varastatud päike”, “Hiiglaprussakas”, “Pese-ennast-sa” – need on lastekirjanduse klassika!
Ja loomulikult rõõmustavad nii väikest kui suurt lugejat teksti kõrval Ilmar Linnati originaalillustratsioonid, millised on kirkamasse värvirüüsse rüütanud Anna Ivahnenko.

ETV 1980. aastate telesarjas “Vandersellid” võtsid näitlejad Paul Poom, Ivo Eensalu ja Guido Kangur igas osas lavastada ühe Kornei Tšukovski luuletuse. Kes on näinud, ei unusta.

Vandersellide “Imepuu” juttude lavastused (vaatamiseks kliki pealkirjale):
“Kärbse-Kärt” (alates 18:45)
“Köögi-Kata mure” (alates 17:46)
“Varastatud päike” (alates 2:20)
“Hiigelprussakas” (alates 17:13)
“Krokodill ehk Vanja Vassiltšikov” (alates 19:52)
“Barmalei” (alates 20:20)
“Pätsuste ja rebane” (alates 18:45)

• • •

Kornei Tšukovski (1882 – 1969) oli ja on Venemaal enim avaldatud lastekirjanduse autor. 2017. aastal oli tema lasteraamatute tiraaž üle kahte miljonit eksemplari.

Odessas sündinud, mõned aastad Londonis elanud ja seejärel Soome kolinud Tšukovski kui kirjaniku elulugu sai alguse põhjanaabrite juures, Kuokkalas, kus ta kohtus kunstnik Ilja Repiniga. Just Repin veenis Tšukovskit tõsiselt kirjandusega tegelema. Mitte tõlked ega kirjanduskriitika, vaid just lastekirjandus pälvis üleilmse tähelepanu vaatamata sellele, et ta hakkas lastele kirjutama üsna hilja, juba siis, kui oli kuulus kirjanduskriitik ja kriitik.

Tšukovski, kelle muinasjutud ja luuletused olid miljonite lapsepõlve lahutamatu osa, sattus oma loominguga esimestel nõukogude aastatel Glavliti (tsensuuriorgan, mis vastutas kontrolli eest kõigi trükiteoste ja meediakanalite üle) karmi rünnaku alla. Tema esivaenlaseks oli Vladimir Lenini naine Nadežda Krupskaja.

• • •

„Ööülikooli“ saates, kus olid külas Kristiina Ehin ja Fred Jüssi, küsiti, milliseid raamatuid nad soovitavad lastel lugeda. Kristiina soovitas “Imepuud”.

2007. aastal avati Vilniuses mälestusmärk XX sajandi alguse tuntud arstile ja ühiskonnategelasele Zemach Shabadile, kes oli Kornei Tšukovski lastemuinasjutu «Doktor Valuson» nimitegelase prototüüp.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.

Sulle võib meeldida ka…